Miniony listopad był już 17 z kolei miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby zarejestrowanych samochodów używanych w kraju. W całym 2024 roku liczba zaimportowanych samochodów sięgnie prawie 1 miliona sztuk. Trudno się dziwić – z zachodu można sprowadzić naprawdę zadbane egzemplarze. Jest jednak też druga strona medalu, z trochę dalszego zachodu.
Z zachodu na wschód.
Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że ponad połowa sprowadzanych aut pochodzi z Niemiec. Od początku roku sprowadzono ich aż 467 tysięcy. Na drugim miejscu, z wynikiem zaledwie 92,5 tysiąca aut znajduje się Francja, a za nią plasuje się Belgia. Jednocześnie rośnie też odsetek pojazdów sprowadzonych zza oceanu. W tym roku z USA sprowadzono ponad 62 tysiące sztuk, co odpowiada wzrostowi o ponad połowę w porównaniu z poprzednim rokiem. Eksperci zwracają uwagę na niebezpieczeństwo tego zjawiska, ponieważ większość amerykańskich aut jest sprowadzana po poważnych wypadkach, co nieuczciwy sprzedawca może tuszować podczas sprzedaży. Decyzje należy podejmować świadomie.
Niemiecka motoryzacja na topie.
Trzeba przyznać naszym sąsiadom, że w kwestii motoryzacji rozwinęli się oni jak mało kto. Widać to również w rankingu najczęściej sprowadzanych marek. Prezentuje się następująco:
- Volkswagen (80,6 tys. rejestracji),
- Ford (76,6 tys. rejestracji),
- Opel (74 tys. rejestracji),
- Audi (66,3 tys. rejestracji),
- BMW (52,2 tys. rejestracji),
- Mercedes (39,2 tys. rejestracji),
- Renault (37,8 tys. rejestracji),
- Peugeot (36,7 tys. rejestracji),
- Hyundai (35,9 tys. rejestracji),
- Toyota (31,5 tys. rejestracji).
W pierwszej trójce można zauważyć rodzynka – Ford jest otoczony zewsząd niemieckimi markami, ale jak widać dzielnie dzierży drugie miejsce w tabeli. Dopiero na 7 i 8 miejscu możemy zobaczyć firmy z Francji, a na dwóch ostatnich miejscach widzimy reprezentantów Azji.
Natomiast jeśli interesuje was ranking poszczególnych modeli, oto i on:
- Opel Astra (22,7 tys. rejestracji),
- Volkswagen Golf (21,9 tys.),
- Audi A4 (19,8 tys.),
- BMW serii 3 (16,6 tys.),
- Ford Focus (15,3 tys.),
- Audi A3 (13,5 tys.),
- Volkswagen Passat (12,9 tys.),
- Nissan Qashqai (12,4 tys.),
- Ford Fiesta (11,9 tys.),
- Opel Corsa (11,7 tys.).
Astra, Golf, A4. Typowe samochody, które dowiozą nas tam gdzie potrzebujemy. Czego chcieć więcej?
Pingback: Przegląd klasyków zza Bałtyku, czyli ile kosztuje stworzenie muzeum w garażu. – MotoGadka